Termal Suya Kimler Giremez?

Termal Suya Kimler Giremez?

Termal suya kimler giremez? Sorusunun cevabını bilmek, sağlık ararken dert sahibi olmamamız için önem taşıyor. Bu suların şifalı içeriği her ne kadar pek çok kişiye iyi gelse de, bazı rahatsızlıkları bulunanlar için risk oluşturuyor.

Herhangi bir sağlık sorununuz varsa, doktorunuzun onayını almadan termal kaplıca tedavilerinden yararlanmamalısınız. Aksi takdirde hastalığınız kötüleşebilir veya farklı rahatsızlıklar baş gösterebilir.

Kimler Termal Suya Giremez?

Modern tıbbın kendisine bir yardımcı aradığı veya çaresiz kaldığı durumlarda termal sular hastaların imdadına yetişiyor. Fakat bu alternatif tıp yöntemi ne yazık ki bazı kişilerin derdine derman olmak şöyle dursun, hastalığı daha da ağırlaştırabiliyor.

Aşağıdaki hastalıklardan birine sahipseniz termal sudan uzak durmanız tavsiye edilir:

 • İnsüline bağımlı yaşamayı gerektiren, kontrol altına alınamamış diyabet,
 • Akciğer tüberkülozu,
 • Siroz,
 • Kanser,
 • Astım,
 • Bağırsak tıkanıklığı,
 • Safra yollarında tıkanıklık,
 • Koroner arter rahatsızlığı, ileri derecede başka bir kalp veya damar hastalığı,
 • İshal,
 • İltihâbî rahatsızlıklar,
 • Yüksek tansiyon, (Kan basıncının devamlı sistolik 150 mmHg üstünde seyretmesi),
 • Aşırı tansiyon düşüklüğü,
 • Solunum yolu rahatasızlıkları,
 • Anemi (Kansızlık),
 • Enfeksiyonel ve ateşli rahatsızlıklar,
 • İç organlardan birinin infeksiyöz hastalığı (Örneğin; nefrit, plörezi, sarılık vb.),
 • Kronik veya akut istestinal, bilier veya üriner tıkanmalar,
 • Kanamalı hastalıklar,
 • Sara yani epilepsi.
 • Ayrıca mide-bağırsak sistemiyle ilgili problemler içme kürü şeklinde uygulanan termal tedaviler için engel teşkil edebilir. Bunu hekiminizle görüşmelisiniz.
 • Sıcaktan rahatsız oluyorsanız, çarpıntı sorunu yaşıyorsanız termal su sizin için zorlayıcı olabilir. O yüzden kaplıca tedavisi öncesi doktorunuza danışmanız çok mühimdir.

Termallere Kimler Gidemez?

Yukarıdaki maddelerin yanı sıra, termal suya kimler giremez? Sorusunun cevabına şunları ekleyebiliriz:

 1. Akut tromboflebit hastaları,
 2. Bez kullanan bebekler,
 3. Obez olanlar,
 4. Kan sulandırıcı tedavisi görenler,
 5. Yüksek risk taşıyan serebrovasküler hastalığa sahip olanlar,
 6. Yarım felçli kişiler,
 7. Hastalığının alevlenme (akut) döneminde olanlar,
 8. İleri yaşta ve düşkün hastalar,
 9. Yakın zamanda kalp operasyonu, kalp anjini-spazmı veya kalp krizi geçirmiş olan bireyler,
 10. 6-12 aydan yeni açık yarası olanlar ve antikoagülan kullanan kimseler,
 11. Yaygın varis problemi yaşayanlar,
 12. Böbrek, karaciğer, kalp ve benzeri organ yetmezliği olan kişiler,
 13. Genel durum bozukluğu bulunanlar,
 14. Hâlihazırda vaskülit yani damar iltihabı geçirenler,
 15. Ağır psikolojik problemleri olanlar,
 16. Ameliyat geçiren ve yarası henüz kapanmamış olanlar,
 17. Akıl hastaları.

Hamileler Kaplıcaya Gidebilir mi?

Gebelik döneminde olan kişilerin kaplıcaya gitmesi risk meydana getirebilir. O nedenle bu süreçte –özellikle ilk trimester yani ilk 3 aylık dönemde ve son 3 ayda- kaplıcadan uzak durulmalıdır.

İlk aylar düşük yapma riski son derece yüksektir. Son aylarda ise annenin rahmi iyice büyümüş olacağından hareket kısıtlılığı, yorgunluk ve buna benzer durumlar yaşanabilir.

Fakat anne adayının ayaklarını suya sokup kaplıcadan bu şekilde yararlanması mümkündür. Bunun sakıncası yoktur. Doktorların bir kısmı 3. Aydan sonra kaplıcaya girilebileceği görüşündedir. Ancak sauna, buhar odası gibi yerlerde uzun süre vakit geçirilmemesi çok önemlidir. Çünkü buhara veya saunaya maruz kalmak ânî bayılma, kan akımının yoğunlaşması, kan hacminin artması gibi durumlara sebebiyet verebilir.

Adetliyken Termal Suya Girilir mi?

Menstrüasyon döneminde de termal suya girmekten kaçınılmalıdır. Zira regl iken termal sudan yararlanmak âdetin normalden daha az gelmesine, erken kesilmesine veya yoğun geçmesine yol açabilir.

Termal Tesis Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Termal tesisin düşük kaliteli olması da sağlığı tehlikeye atabilir. Bu nedenle tesis seçimi yaparken termal suyun özelliklerini, temizliğini, personellerin eğitimli ve deneyimli olup olmamasını göz önünde bulundurmak gerekir.

Öte yandan termal otellerdeki bazı havuzlar ortak kullanım özelliğine sahiptir. Bu sebeple hijyen hususunda çok hassas olmak lâzımdır.

Bu alandaki en konforlu ve güvenli tesislerin başında gelen Gazlıgöl Termal, konuklarına 5 yıldızlı otel rahatlığında hizmet sunuyor. Lüks, ihtişam, görkem ve şifanın bir araya geldiği Gazlıgöl Kaplıcaları, tatilcilerin ilk duraklarından biri olmayı sürdürüyor.

Tesisin uzman ekibi misafirleri için her detayı hesaba katarak, bütün faaliyetlerini özverili ve titiz bir şekilde gerçekleştiriyor.

Siz de termal suyun ve kaplıcanın iyileştirici özelliklerinden faydalanmak, sevdiklerinizle beraber unutulmaz bir deneyim yaşamak için Gazlıgöl Termal’e uğrayın!

Daha fazlasını mı arıyorsunuz? Villa, Otel, Apartların Resimleri İçin Tıklayınız

Afyonun en uygun ve kapsamlı gazlıgöl termal web sitesi.

Sitemiz üzerinden gazlıgöl termal villa, gazlıgöl termal apart, gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Termal Otel

Sitemiz üzerinden termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu, yarım pansiyon, tam pansiyon ve full aktiviteli otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden günlük gazlıgöl termal villa, günlük gazlıgöl termal apart, günlük gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Saatlik Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden saatlik gazlıgöl termal villa, saatlik gazlıgöl termal apart, saatlik gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Afyon gazlıgöl termal instagram sayfamızı  takip ederek güncel kampanyalar, güncel haberler, termal tatil fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close Reklamı Kapat(X)