Termal Su Nedir?

Termal Su Nedir?

Termal su nedir? Sorusuna kısaca şöyle yanıt verebiliriz: Yüksek ısıda, şifalı suya termal su adı verilir. Bu doğal su yeraltından çıkar. Sıcaklık derecesi ise 20 ilâ 110 °C arasındadır.

Bazen kaplıcayla termal su birbirine karıştırılır. Ancak ikisi aynı şey değildir. Termal suyun yeryüzüne çıktığı doğal kaynakların çevresinde kurulan tesisler ‘termal kaplıca’ olarak adlandırılır.

Termal Su Nasıl Oluşur?

Bu su yerin binlerce metre altından fışkırır. Yalnız, ‘fışkırır’ dediysek bunu mecâzî mânâda anlamak gerekir. Çünkü termal suların yerin derinliklerinden dışarı çıkışı öyle bir anda gerçekleşmez. Mineral zengini bu su, uzun yıllar boyu süren bir yolculuk sonucu yeryüzü ile buluşur.

Peki termal su nasıl anlaşılır? Bunun yanıtı suyun yapısında, çıkış yerinde, mineral değerlerinde ve ısısında gizlidir. Bir suyun termal olup olmadığı bu gibi nitelikleri değerlendirilerek tespit edilebilir.

Termal suyun sıcaklığı ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla mineral suda çözünebilecek demektir. Bu ise termal suyu insan sağlığı için daha değerli hâle getirir.

Jeotermal alana yönelik çalışma yapan uzmanlar, termal suyun oluşumu üzerine farklı görüşlere sahiptir. Bunları şöyle özetleyebiliriz:

 1. Bir grup araştırmacıların yaklaşımı şudur: Yeryüzünde bulunan çatlaklardan yerin altına sızan sular, bünyesine yol üzerindeki mineralleri de katmak suretiyle derinlerdeki tabakalara ulaşır. Sonra yerin dibindeki sıcaklığın etkisiyle buharlaşarak yoğunlaşır. Ardından yine yeryüzüne döner.

 

 1. Bir başka açıklamaya göre ise: Aşırı sıcaklık, magma yakınındaki bölgelerde yer alan mineralleri eritir. Buna sebep olan sular buharlaşır, yoğunlaşır ve yeryüzüne ulaşır.

 

Görülüyor ki, bu iki görüş de suların minerallerle ve farklı maddelerle özdeşleştiği konusunda hemfikirdir. Yani termal suların tamamıyla doğadan geldiği, hiçbir kimyasal içermediği, herhangi bir işleme maruz kalmadığı şüphesizdir.

Termal Suyun İçeriği Nasıldır?

Gazlıgöl termal suyun içeriği faydalı bileşenler bakımından tam bir hazinedir. Bu sularda; radyoaktif maddeler, yararlı gazlar, tuz ve çeşitli doğal mineraller bulunur. Suyun şifalı oluşu bu zengin muhtevasından kaynaklanır.

Turizm sektöründe büyük bir öneme sahip olan termal sular birçok fiziksel ve sinirsel hastalığın tedavisinde oldukça etkilidir.

Termal Su Çeşitleri Nelerdir?

Bunlar, mineral değerlerine göre şöyle sınıflandırılır:

 • Çok Az Mineralli Termal Su: Bir litre termal sudaki mineral oranı 50 mg’dan az ise, bu gruptaki sular ‘çok az mineralli su’ olarak tanımlanır.

 

 • Az Mineralli Termal Su: 1 litresindeki mineral seviyesi 50-500 miligram arasında olan termal sulardır.

 

 • Orta Mineralli Su: Bunların mineral düzeyi bir litre başına en az 500 miligram olup 1500 miligrama kadar çıkar.

 

 • Çok Mineralli Termal Su: 1 litresi 1500 miligramın üzerinde mineral barındırır.

Termal Su Faydaları Nelerdir?

Gazlıgöl termal su faydaları kısaca şöyle sıralanabilir:

 • Vücudu dinlendirir ve yeniler.
 • Masaj için bu sudan faydalanılır.
 • Kişiyi rahatlatır, sinirleri yatıştırır, stresten arındırır. Bu özelliklerinden dolayı anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıkları bulunan hastalar için çok yararlıdır.
 • Bedensel ağrıların giderilmesinde son derece tesirlidir.
 • Cildi güzelleştirir, parlatır, onarır. İhtiva ettiği mineraller sayesinde çeşitli cilt rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Cilt dokusunun toksinlerden arınmasına imkân tanır ve pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Kuru ciltler için birebirdir. Cildi nemlendirir, besler.
 • Soğuk havalarda çatlayıp tahriş olan cildi yumuşatır, yatıştırır ve gerginliği azaltır.
 • Deriyi gevşettiği ve hücreleri genişlettiği için fizik tedavi amacıyla da kullanımı yaygındır. Kıkırdak dokuların, kemiklerin ve kasların tedavisine yardımcıdır. Bazen hidroterapi aygıtları eşliğinde de uygulanabilir.

Termal Su Kullanım Alanları

Asırlardan bu yana alternatif tıpta kendine yer bulan termal sular, birçok hastalığın iyileştirilmesinde etkin rol oynar.

Bu amaçla;

 • Kaplıcalarda,
 • Spa merkezlerinde,
 • Otellerde,
 • Termal tedavi merkezlerinde bu suyun şifalı gücünden faydalanılır.
 • Öte yandan bazı termal su kaynakları içme suyu olarak değerlendirilir. Bunlar; idrar yolu iltihaplarına, böbrek kumlarına ve taşlarına, kabızlığa, hazımsızlığa iyi gelir.

Gazlıgöl termal su ile daha zinde bir vücuda sahip olmak, şifaya ve huzura doymak istiyorsanız sizi tesisimize bekliyoruz!

Daha fazlasını mı arıyorsunuz? Villa, Otel, Apartların Resimleri İçin Tıklayınız

Afyonun en uygun ve kapsamlı gazlıgöl termal web sitesi.

Sitemiz üzerinden gazlıgöl termal villa, gazlıgöl termal apart, gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Termal Otel

Sitemiz üzerinden termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu, yarım pansiyon, tam pansiyon ve full aktiviteli otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden günlük gazlıgöl termal villa, günlük gazlıgöl termal apart, günlük gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Saatlik Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden saatlik gazlıgöl termal villa, saatlik gazlıgöl termal apart, saatlik gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Afyon gazlıgöl termal instagram sayfamızı  takip ederek güncel kampanyalar, güncel haberler, termal tatil fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close Reklamı Kapat(X)