Kaplıcadan Sonra Ne Yapmalı?

Kaplıcadan Sonra Ne Yapmalı?

Kaplıcadan sonra ne yapmalı? Sorusunun cevabını bilmek, termal su tedavisinin etkili olması için büyük öneme sahip. Kaplıcadan önce, tedavi sırasında ve tedavinin ardından nelere dikkat edilmeli? Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için okumaya devam edin.

Kaplıca Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Tedaviye uzman doktor yönlendirmesiyle başlanmalı ve tedavi süreci yetkili hekimler tarafından koordine edilmelidir. Bu alanda profesyonel olarak hizmet veren bir yer aıyorsanız Gazlıgöl Termal sizin için en doğru tercihtir.

 

 • Gerçekleştirilecek tedavi; kişinin yaşı, mevcut rahatsızlıkları, fiziksel özellikleri, kaplıca suyunun nitelikleri doğrultusunda planlanmalıdır. Tedavi süresi de bu faktörlere göre değişecektir. Fakat genellikle 2-3 haftalık bir tedavi önerilir ve banyo sayısı ise 15-20 civarında tavsiye edilir.

 

 • Kürler günaşırı yapılabileceği gibi günlük olarak da uygulanabilir. Her gün yapılan kürlerde haftanın bir günü ara vermek gerekir.

 

 • Banyo müddeti çoğu zaman 5-15 dakika ile sınırlıdır. Başlangıçta süreyi kısa tutmak, kişi tedaviye adapte olduktan sonra yavaş yavaş artırmak lâzımdır.

 

 • Kaplıca su sıcaklığı en fazla 36-38 derece olmalıdır. Suda egzersiz yapılacaksa sıcaklığın 35 derece olarak ayarlanması daha doğrudur. Aşırı kaynar suyun vücutta yanık oluşturabileceği unutulmamalıdır.

 

 • Suya soğuk su ilâve etmekten kaçınılmalıdır. Kaplıca suyunun fazla soğutulması hâlinde etki oranı azalacaktır.

 

 • Banyo kürü olarak kullanılan sular kesinlikle içilmemelidir.

 

 • Banyo kürünün kişi aç iken uygulanması daha doğrudur. Hafif bir şeyler yedikten sonra da kaplıca suyuna girilebilir.

 

 • Kür öncesi hastaların tuvalet ihtiyacını gidermiş olmalarına dikkat edilmelidir.

Kaplıcadan Sonra Ne Yapmalı?

Yukarıda, kaplıca tedavisiyle ilgili temel kuralları özetledik. Şimdi ise, kaplıcadan sonra ne yapılmalı? Sorusunu maddeler hâlinde şöyle cevaplayabiliriz:

 • Kişi güzelce kurulanmalıdır.
 • Termal şartlara uygun bir şekilde ısıtılmış, iyice havalandırılmış bir odaya alınmalı; burada yarım saat-1 saat dinlendirilmelidir. Zira dinlenmek, kaplıca suyunun bedene daha iyi nüfuz etmesinde büyük rol oynar.
 • Dinlenme sonrası duş alınmalıdır.
 • Ardından kişi egzersiz yapabilir veya masaj yaptırabilir. Ya da istediği sportif aktivitelere katılım sağlayabilir.
 • Kaplıca kürünün ardından bol su içmeye özen göstermek, meyve-sebze tüketimine ağırlık vermek gereklidir. Tedavi süresince bunlara dikkat edilmelidir.
 • Ayrıca kür tedavisi devam ederken yağlı ve ağır yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Tatlılardan, hamur işlerinden uzak durulmalıdır.
 • Et olarak tavuk eti tercih edilmeli; kırmızı et yenecekse ızgarada pişirilmiş veya haşlanmış şekilde tüketilmelidir.

Kaplıca Sonrası Yorgunluk ve Uykusuzluk Normal mi?

Evet, bu olağan bir durumdur. Kaplıca suyu pek çok rahatsızlığa iyi gelse de, uygulanırken kişiyi biraz yorabilir.

Özellikle termal suların içme kürü olarak tüketilmesi bu duruma sebebiyet verir. Çünkü suyun doğrudan vücuda alınması bazı sistemleri aktif eder. Bu ise; halsizlik, uyku hâli, aşırı terleme gibi şikâyetlere yol açabilir.

Etkin bir kaplıca tedavisinin ardından birçok kişide gözlemlenen bu durumlar genellikle birkaç gün sürer. Sudaki radyoaktif maddeler, mineraller metabolizmayı hızlandırır. Kaplıca sularının ilk etkisi bu sistem üzerinde kendini gösterir.

Bunu; yağ yakımı, zihinsel aktivitenin ve kas fonksiyonlarının artması takip eder. Metabolizma hızının ve bu gibi faaliyetlerin tetiklenmesi dinlenme durumunda bile yorgunluk, halsizlik ve benzeri durumlar yaşamaya neden olur.

Bu bir yan etki olarak değerlendirilmez. Tam aksine kaplıca suyunun etkili olduğuna işarettir, o nedenle panik yapmanıza gerek yoktur.

Ancak bunun dışında farklı yan etkilerle karşılaşırsanız doktorunuza başvurmalısınız. Kaplıca sonrası ne yapmak gerekir? Öğrendiğinize göre şimdi eşsiz bir kaplıca deneyimi yaşama sırası sizde!

Gazlıgöl Termal ile kaplıca suyunun bütün faydalarına kavuşmak istiyorsanız onlarca tedavi seçeneği ve konforlu konaklama alternatifleri sizi bekliyor!

Daha fazlasını mı arıyorsunuz? Villa, Otel, Apartların Resimleri İçin Tıklayınız

Afyonun en uygun ve kapsamlı gazlıgöl termal web sitesi.

Sitemiz üzerinden gazlıgöl termal villa, gazlıgöl termal apart, gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Termal Otel

Sitemiz üzerinden termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu, yarım pansiyon, tam pansiyon ve full aktiviteli otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden günlük gazlıgöl termal villa, günlük gazlıgöl termal apart, günlük gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Saatlik Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden saatlik gazlıgöl termal villa, saatlik gazlıgöl termal apart, saatlik gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Afyon gazlıgöl termal instagram sayfamızı  takip ederek güncel kampanyalar, güncel haberler, termal tatil fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close Reklamı Kapat(X)