Kaplıca ve Termal Otel Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaplıca ve Termal Otel Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaplıca ve termal otel seçerken nelere dikkat edilmeli? Bu sorunun cevabını araştırıyorsanız en detaylı rehber için doğru yere geldiniz.

Keyifli, güvenli, konforlu bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız tatilinizi planlarken önemli noktaları gözden kaçırmayın!

İşte onlardan bazıları:

Termal Otel ve Kaplıca Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmak, hem bedeninizi hem de ruhunuzu huzura doyurmak için değerlendirebileceğiniz en iyi alternatiflerden biri termal oteller. Yüksek sıcaklıklarda, zengin mineralli sularıyla şifa dağıtan termal kaplıca tesisleri, her kesimden insana hitap ediyor.

Ülkemizin Afyon bölgesinde konumlanan Gazlıgöl Termal ise en çok tercih edilen adreslerin başında geliyor. Tüm lüks detayları hesaba katan bu yer, gösterişli olduğu kadar da sessiz-sakin ve mütevâzi…

Birçok termal tesisi karşılaştırarak aralarından seçim yapmayı düşünüyorsanız, aşağıdaki hususlara önem vermelisiniz.

İşte, termal tesis seçerken dikkat edilecekler:

1.   Suyu Hangi Sağlık Sorunlarına İyi Geliyor?

Her kaplıcanın suyu değişik maddeler içeriyor, sıcaklık değerleri de aynı değil. Bu nedenle hepsinin fayda sağladığı rahatsızlıklar başka başka…

Sizin nasıl bir rahatsızlığınız mevcutsa, suyu ona şifalı olan bir yer bulmanız gerekiyor. Bu aşamada termal tesisleri mukayese ederken sularının içeriği, hangi hastalıkların tedavisinde kullanıldığı gibi konuları araştırmalısınız.

Örneğin; Afyon Gazlıgöl Termal suyu, başlıca şu hastalıklara karşı etkili oluyor:

 • Jinekolojik sorunlar,
 • Cilt hastalıkları (Sedef ve egzama gibi),
 • Eklem problemleri
 • Kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları,
 • Romatizma,
 • Vücut ağrıları ve spazmlar,
 • Sinir sistemiyle ilgili sorunlar,
 • Bazı nörolojik hastalıklar,
 • Kronik yorgunluk ve stres.

2.   Otel ve Kaplıca Yeterince Temiz mi?

Kaplıca ve termal otel seçerken nelere dikkat edilmeli? Diye düşünüyorsanız hijyen konusuna da büyük önem vermeniz gerektiğini bilmelisiniz. Mümkünse villa tipi, ev tipi veya odasında özel havuz bulunan tesisleri seçmelisiniz.

Rezervasyon yapmadan önce tesisi yerinde görerek personellerin ne kadar titiz olduğuna, ortamın düzeni ve bakımı gibi unsurlara bakmalısınız.

3.   Ulaşımı Kolay mı?

Seçeceğiniz termal tesisin / otelin, merkezde veya merkeze yakın bir yerde bulunmasına önem verin. Kolay ulaşılamayan bir bölgede yer alması size çok zorluk çıkarabilir.

Meselâ, beklenmeyen bir durumda eczane veya hastane gibi hizmetlerden yararlanmanız gerekebilir. Ayrıca mağaza, market gibi yerlere de her an ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gittiğiniz yer ters bir noktada ise sıkıntı çekersiniz.

Ayrıca termal tesis alışveriş merkezlerine, eğlence mekânlarına, restoranlara ve bunun gibi yerlere yakın olursa oralara da uğrayabilirsiniz. Böylece ziyaretinizi daha renkli bir hâle getirir, farklı yerleri keşfederek tatil rotanızı genişletebilirsiniz.

4.   Hangi Sosyal Olanaklar Sunuluyor?

Tabii ki termal tesislerde yapabileceğiniz tek şey kaplıca suyuna girmekten ibaret değil. Otellerin tanıdığı başka hangi fırsatlar var? Bunları da öğrenmelisiniz.

Farklı egzersiz programları, yemek hizmetleri, spa imkânı, tenis ve futbol sahaları, eğlence ile ilgili olanaklar… Tüm bunlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

5.   Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Ne Durumda?

Termal otel seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli? Merak ediyorsanız, sağlık hususunda ne tür tedbirlerin alındığını da sorgulamalısınız.

Örneğin;

 • Olası problemlere karşı tam zamanlı rever, âcil servis hizmeti mevcut mu? Termal otel bünyesinde tecrübeli hemşireler ve doktorlar var mı?
 • Seçeceğiniz otel ya da tesis hastanelere yakın bir bölgede mi?
 • Tesiste görevli personeller ilk yardım konusunda bilgili mi?
 • İlk yardım kitleri her dâim hazırda bekletiliyor mu?
 • Havuzların temizliği düzenli olarak gerçekleştiriliyor mu? Gerekli testlerden geçirilmiş mi? Fungal, viral ve bakteriyel risklere yönelik kontrolleri sağlanıyor mu?
 • Havuzlara klor konuluyor mu? (Bu, oldukça tehlikeli bir durumdur. Çünkü suyun yapısını bozar ve tedavi edici özelliğini ortadan kaldırır.)
 • Suyun kimyasal analizleri periyodik olarak yapılıyor mu?

6.   Otelin Ruhsatı Var mı?

Sıradan bir termal otel veya kaplıcayla tıbbî amaçlı termal su hizmetleri sunan otellerin ruhsatı farklıdır.

Eğer tıbbî amaçlarla konaklama planınız varsa, otelin gereken ruhsata sahip olup olmadığını sormalısınız.

7.   Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Var mı?

Buralarda rahatsızlığınıza göre etkili tedavi yöntemleri uygulanabilir. Termal suları hastalıklara olumlu cevap verecek şekilde kullanan bu yerlerde egzersiz, masaj gibi pek çok hizmet sunulur.

Tıbbî gerekçelerle termal otel tercihinde bulunacaksanız, otelin rehabilitasyon ve fizik tedavi merkezi olup olmadığını hesaba katmalısınız.

8.   Termal Tesis Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir Başka?

 • Sağlık Bakanlığı tarafından onay almış olmalıdır.
 • Yürüyüş yapılabilmesi için geniş açık alanlar barındırması önemlidir.
 • Restoran ve spor merkezi bulunmalıdır.
 • Hem kapalı hem de açık yüzme havuzları yer almalıdır.
 • Sauna, hamam ve benzeri aktiviteler için gerekli imkânlar sunulmalıdır.
 • Çocuğunuzla gidecekseniz bebek bakım hizmeti, çocuk kulübü, çocuk oyun alanları olup olmadığı hakkında bilgi edinmelisiniz.
 • Seçenekler arasında karşılaştırma yaparken o yerlerle ilgili yorumları da okumanız önerilir.

Kaplıca ve termal otel seçerken nelere dikkat edilmeli? Açıkladık.

Son olarak: Termal su ve çamur banyosu gibi tedavileri doktorunuzun önerileri doğrultusunda yaptırmanız lâzım. Bunu da hatırlatmış olalım.

Sağlık bulmak isterken, mevcut sağlığınızdan da olmaamak için yukarıda sıraladığımız kriterlere uygun bir yer seçmeye özen göstermelisiniz.

Farklı alternatiflerle kafanızı karıştırmadan, en uygun fiyatlı ve en güvenli tesis olarak Gazlıgöl Termal Tesis’i değerlendirebilirsiniz.

Daha fazlasını mı arıyorsunuz? Villa, Otel, Apartların Resimleri İçin Tıklayınız

Afyonun en uygun ve kapsamlı gazlıgöl termal web sitesi.

Sitemiz üzerinden gazlıgöl termal villa, gazlıgöl termal apart, gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Termal Otel

Sitemiz üzerinden termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu, yarım pansiyon, tam pansiyon ve full aktiviteli otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden günlük gazlıgöl termal villa, günlük gazlıgöl termal apart, günlük gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Saatlik Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden saatlik gazlıgöl termal villa, saatlik gazlıgöl termal apart, saatlik gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Afyon gazlıgöl termal instagram sayfamızı  takip ederek güncel kampanyalar, güncel haberler, termal tatil fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close Reklamı Kapat(X)