Kaplıca Suyu Kaç Derecedir?

Kaplıca Suyu Kaç Derecedir?

Kaplıca suyu kaç derecedir? Sorusu her kaplıca için farklı cevaplanır. Zira yeraltındaki doğal suların çıktığı bölgeler, içerikleri ve sıcaklık değerleri aynı değildir.

Bununla birlikte şunu söylemeliyiz ki, sular kaplıcalarda direkt yeraltından çıktığı gibi sunulmaz. Belli bir soğutma işleminden geçirilerek sıcaklığı düşürülür ve ideal seviyeye getirilir. Örneğin 55-60 derecelik bir su bu hâliyle kullanılamayacağı için, suyun ısısı 38-42 dereceye indirilir. Böylelikle insanların sudan rahatça yararlanması mümkün olur.

Aşırı sıcak sular vücutta yanık oluşturacağı için kaplıca suyunun 36 derece civarında olması önerilir. Suya soğuk su ilâve etmekten kaçınılmalı, banyo kürü olarak kullanılan sular asla içilmemelidir. İçme kürü amacıyla yararlanılan kaplıca suları da vardır. Kişilerin bunlardan termal tesislerde hastalıklarına yönelik özel kürlerle yararlanması sağlanır.

Afyon Gazlıgöl Termal kaplıcaları bu alanda profesyonel hizmet veren yerlerden biri olarak öne çıkar. Siz de konforunuza düşkünseniz ve ağrılarınızdan, stresinizden, fiziksel problemlerinizden kurtulmak istiyorsanız bu kaplıcada tatil yapmanın ayrıcalığını deneyimlemelisiniz.

İdeal Kaplıca Suyu Kaç Derece?

Vücudumuzun ortalama sıcaklığı 36°C’dir. Kaplıca suyu kaç derece olmalı? Sorusuna bu bilgi ışığında cevap vermemiz mümkündür.

Araştırmalara göre banyo kürü amacı ile kullanılacak kaplıca suyu 38-42 derece aralığında olmalıdır. ‘Kaplıca suyu ne kadar sıcak olursa, etkisi de o kadar fazla olur.’ Şeklindeki inanış doğru değildir.

Sıcak suya soğuk su eklemek ve böylece termal suyu ılıklaştırmak da yanlış bir davranıştır. Termal suyun ideal sıcaklığa gelmesini sağlamak için uygulanan bu yöntem tam tersine suyun etkisini azaltır.

Normal Kaplıca Suyu Kaç Derecedir?

Tedavinin etkili olabilmesi için suyun teninizi yakmayacak ancak çok da ılık veya soğuk olmayacak bir sıcaklığa getirilmesi lâzımdır. Suyun gereğinden fazla soğutulması da etki etmesini önleyecektir.

Şifa oranının azalmaması için bu hususa dikkat edilmeli, termal tesislerde vücut sıcaklığına uygun şekilde banyo kürleri oluşturulmalıdır.

36-42 derece arasındaki su sıcaklığı ideal kabul edilir. Bazı tedavilerde ise 35 derece sıcaklıkta su kullanmaya ihtiyaç duyulabilir.

Termal Su Kaç Derece Olur?

Sıcaklıklarına göre termal sular şöyle sıralanabilir:

  • Soğuk: 20 dereceden düşüktür.
  • Serin: 20-25 derece arasıdır.
  • Ilık: 25-36 derece aralığındaki sular ılık olarak nitelendirilir.
  • Sıcak: Isısı 36-40 derece arasında olan sulardır.
  • Çok Sıcak: 40 derece ve üzeri sular ise çok sıcak kategorisine girer.

Termal Havuz Kaç Derecedir?

Güvenli, sağlıklı bir tedavinin ilk basamağını su sıcaklığını doğru belirlemek oluşturur. Bu noktada, ideal termal su kaç derecedir? Sorusu gündeme gelir.

Kaplıca için söylediklerimiz, termal havuzlar için de geçerlidir. İdeal su sıcaklığının 36-38 derece arasında olduğunu söyleyebiliriz. En fazla 42-45 dereceye kadar çıkabilir. Kesinlikle 45 dereceyi geçmemelidir. Aksi takdirde tedavi yararlı olmak şöyle dursun, kişiye ciddi zararlar verebilir.

Termal Havuzlarda Terapi Seansı Nasıl Olmalıdır?

  • Su sıcaklığı uygun seviyeye ayarlanmalı.
  • Havuz içinde sabitt durulmalı, yüzmekten sakınılmalı.
  • Havuzda kalma süresi 30 dakika ile sınırlandırılmalı.
  • Havuzdan çıktıktan sonra vücudunuzu bir müddet dinlendirmeniz de çok önemlidir.
  • Ayrıca havuza girmeden evvel ve havuz seansının ardından bolca sıvı tüketmelisiniz.

Kaplıca Suyunu Soğutmak İçin Soğuk Su Konur mu?

Hayır. Az önce bildirdiğimiz gibi, kaplıca suyuna su katmak yoğunluğunun ve şifa etkisinin azalmasına yol açar.

Nasıl ki sıcak çayın içerisine soğuk su katınca tadı bozuluyor; kaplıca suyuna soğuk su ilâvesi yapmak da buna benzetilebilir.

Soğuması için biraz beklemek daha doğru bir harekettir. Yeteri kadar ılıdıktan sonra kullanılabilir. Çok bekletilmemelidir ki etkisi kaybolmasın…

Daha fazlasını mı arıyorsunuz? Villa, Otel, Apartların Resimleri İçin Tıklayınız

Afyonun en uygun ve kapsamlı gazlıgöl termal web sitesi.

Sitemiz üzerinden gazlıgöl termal villa, gazlıgöl termal apart, gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Termal Otel

Sitemiz üzerinden termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu, yarım pansiyon, tam pansiyon ve full aktiviteli otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden günlük gazlıgöl termal villa, günlük gazlıgöl termal apart, günlük gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Saatlik Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden saatlik gazlıgöl termal villa, saatlik gazlıgöl termal apart, saatlik gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Afyon gazlıgöl termal instagram sayfamızı  takip ederek güncel kampanyalar, güncel haberler, termal tatil fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close Reklamı Kapat(X)