Kaplıca Nedir?

Kaplıca Nedir?

Kaplıca nedir? Sorusunu kısaca şöyle yanıtlayabiliriz: Jeotermal enerjiye sahip yeraltındaki doğal su kaynaklarının yeryüzüne çıkmasıyla oluşan yerlere kaplıca adı verilir. ‘Ilıca’ diye de bilinen kaplıcaların varlığı Roma dönemine uzanır.

En eski alternatif tedavi yöntemleri arasında bulunan kaplıcalar şifalı sularıyla birçok hastalığın iyileştirilmesinde etkin rol üstlenir.

Kaplıca Ne Demek?

Kaplıcalar ile ilgili en çok merak edilen soruları cevaplamaya başlamadan evvel size şunu sormak istiyoruz:

En son ne zaman kendinize vakit ayırdınız? Rahatladığınızı hissettiniz? Ekrana bakmak yerine doğal güzelliklerle gözlerinize bayram ettirdiniz?

‘Üzerinden aylar geçti.’ Diyorsanız, dinlenme ve yenilenme vaktiniz gelmiş demektir. İşte kaplıcalar, bunun için tercih edebileceğiniz en güzel tatil destinasyonlarıdır.

Kaplıca nedir? Sorusunun cevabını daha detaylı bir şekilde ele alacak olursak: Kaplıcalar, doğal olayların sonucunda meydana gelen coğrafi şekillerdir. Jeotermal sıcaklık ile ısınan yeraltı sularının ortaya çıkması neticesinde oluşurlar.

Kaplıca suyunda birçok radyoaktif madde ve mineral bulunur. Radyum, lityum ve kalsiyum bunlara örnektir.

En popüler turistik noktaların başında gelen kaplıcalar, fizik tedaviden rehabilitasyona kadar pek çok amaçla tercih edilir.

Kaplıca Faydaları Nelerdir?

İyileştirici gücünden dolayı hem Türkiye’de, hem Avrupa’da yaygın kullanım alanı bulan kaplıcaların faydaları saymakla bitmez. Eski medeniyetlerden bu yana tedavi için kullanılagelen kaplıcalar, hastalıkların banyo yolu ile iyileştirilmesi (balneoloji) prensibinin temelini oluşturur.

Bu doğrultuda kaplıcaların yararları şöyle sıralanabilir:

1.   Kan Dolaşımını Artırır

Doğal kaplıcaların suyu sodyum bikarbonat ve kalsiyum dâhil mineraller açısından zengindir. Vücudumuz kaplıcanın içerisindeyken tüm bu mineralleri emer. Bu ise oksijen akışının artmasını sağlar ve kan dolaşımını harekete geçirir.

Böylelikle bedenin yenilenme süreci başlar. Ayrıca kan akımının hızlanması; varis, hissizlik, selülit ve cilt hastalıklarıyla mücadele etmeyi kolaylaştırır.

2.   Uykuyu Destekler ve Stresi Azaltır

Gündelik hayatın koşuşturmacası içinde herkesin ortak sorunlarından biri strestir. Bedenimizi âdeta harap eden, yaşamı çekilmez kılan stres birçok rahatsızlığın ana sebebidir.

İştahsızlık, uykusuzluk, ciltte kırışıklıklar, saç dökülmesi, kilo problemleri bunlardan sadece birkaçıdır.

Kaplıcaların faydaları stres üzerindeki olumlu etkileriyle de kendini gösterir. Kasları gevşeten kaplıca suları, kişiyi bedensel olarak ve mânen yatıştırıp sakinleştirir. Kaplıca banyosundan sonra kişiler daha kolay uykuya daldıklarını, daha kaliteli bir uyku çektiklerini gözlemler.

3.   Cilt Rahatsızlıklarını İyileştirir

Kaplıca suyu neye iyi gelir? diye merak edenler, bu şifa membâi suların cilt hastalıklarında da tesirli olduğunu bilmelidir. Gözeneklerdeki tıkanıklıkları gideren kaplıca suyu kişilerin cildini daha canlı, pürüzsüz, yumuşak, temiz ve dinç bir hâle getirir.

Ayrıca kaplıcalardaki suyun egzama, sedef ve buna benzer cilt sorunlarına fayda sağladığı tespit edilmiştir.

4.   Ağrıları Dindirir

Vücudunuzun çeşitli bölgelerindeki ağrılardan muzdaripseniz kaplıca nedir? Sorusunun cevabını dikkate almanız gerekir. Yorgunluktan kurtaran, halsizliği yok eden kaplıca suyunun faydaları ağrı ve spazmları da yakından ilgilendirir.

Romatizmal ağrılar için yararlı olan bu sular; baş ağrısının, kas ve eklem ağrılarının giderilmesinde de oldukça  etkilidir. Kronik ağrılardan şikâyetçi olanlar derdine kaplıca sularıyla çâre bulabilir.

5.   Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kaplıca suyu yüksek sıcaklığı sayesinde bakterileri, virüsleri öldürür. Ayrıca bu suyun ihtiva ettiği kükürt ve demir gibi mineraller de vücut direncinin artmasında büyük pay sahibidir.

6.   Detoks Etkisi Gösterir

Kaplıca ne işe yarar? Sorusuna cevap verirken ilk başta kan dolaşımını hızlandırdığından bahsetmiştik. Bu, vücudun toksinlerden arındırılmasında büyük rol oynayan bir durumdur.

Diğer taraftan, kaplıca suyundaki negatif iyonlar; ultraviyole ışığından ve ağır metallerden kaynaklı pozitif iyonları, serbest radikalleri kendine doğru çeker. Böylece toksik partikülleri temizler, vücudu zararlı maddelerden arındırır. Bunun sonucunda kişi, -tabiri câizse- yeniden doğmuş gibi hisseder.

7.   Metabolizmayı Hızlandırır

Kaplıcalar bunu; karaciğeri ve bağırsak sistemini uyararak, endokrin bezi fonksiyonlarını normalleştirerek yapar. Metabolizmaya hız kazandırması dolayısıyla kaplıcalar, sindirimin düzenlenmesine ve kilo vermeye de yardımcı olur.

Sonuç

Kaplıca nedir? Neden önemlidir? Sorularına verdiğimiz yanıtları şöyle özetleyebiliriz: Kaplıcalar bulunmaz bir şifa kaynağıdır. Sağlık ve termal turizminin yapıtaşı olan kaplıcalar, fiziksel ve ruhsal birçok problemi çözüme kavuşturur.

Siz de kaplıcaların bütün bu faydalarına erişmek istiyorsanız Gazlıgöl Termal ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Kaplıcaların yararlarına aracı olan ve şifalı suları misafirleriyle buluşturan Gazlıgöl Termal, Afyonkarahisar’ın gözde tatil rotalarından biri.

Konforu lüks ile bir araya getiren Gazlıgöl Termal, size sağlık dolu yepyeni bir yaşam armağan edecek!

Daha fazlasını mı arıyorsunuz? Villa, Otel, Apartların Resimleri İçin Tıklayınız

Afyonun en uygun ve kapsamlı gazlıgöl termal web sitesi.

Sitemiz üzerinden gazlıgöl termal villa, gazlıgöl termal apart, gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Termal Otel

Sitemiz üzerinden termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu, yarım pansiyon, tam pansiyon ve full aktiviteli otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden günlük gazlıgöl termal villa, günlük gazlıgöl termal apart, günlük gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Saatlik Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden saatlik gazlıgöl termal villa, saatlik gazlıgöl termal apart, saatlik gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Afyon gazlıgöl termal instagram sayfamızı  takip ederek güncel kampanyalar, güncel haberler, termal tatil fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close Reklamı Kapat(X)