Kapıcada Yüzülür mü?

Kapıcada Yüzülür mü?

Kaplıcada yüzülür mü? Diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim: Su sıcaklığı 28-32 derece arasında ise evet, 36 derece veya bunun üzerindeyse Hayır!

Bu denli sıcak kaplıcalarda yüzmek doğru değildir. Peki neden? Yüzülürse ne olur? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Kaplıcada Yüzülebilir mi?

Kaplıcalar ve termal havuzlar insanların dinlenmek, şifa bulmak gibi amaçlarla ziyaret ettiği yerlerdir. Buralarda banyo kürü, çamur banyosu ve benzeri pek çok tedavi uygulanır.

Ne var ki sıcaklık derecesi belli bir değerin üzerindeki termal havuz veya kaplıca suyunda yüzmek uzmanlar tarafından önerilmez. Suda uygun pozisyona gelinerek hareketsiz kalınmalı, tedaviyi gerçekleştiren doktorun tavsiye ettiği süre boyunca o şekilde durulmalıdır.

Kaç Derece Kaplıcada Yüzülür?

28-32 derece arası sıcaklığa sahip sularda yüzmek uygundur. Bu tür sulara ‘hipotermal su’ denir.

Bununla birlikte uzmanların çoğu, kaç derece kaplıcada yüzülebilir? Sorusuna yanıt verirken şöyle bir açıklamada bulunur:

‘’Herhangi bir rahatsızlığınız yoksa, çok uzun tutmamak koşuluyla 32-35 derece arası sıcaklıklarda da yüzebilirsiniz.’’

Termal Suda Yüzülür mü?

Balıkesir Üniversitesi’nin Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü görevlisi Öğretim Üyesi Dr. Serdar Demirci’ye kulak verelim:

’36 derece veya bunun üzerindeki sıcaklıklara sahip kaplıca ve termal tesis sularında yüzmek sakıncalıdır. Bu herkes için geçerli olsa da, özellikle şu kişiler daha dikkatli olmalıdır:

 • İnflamatuar hastalığının alevlenme döneminde olan kişiler,
 • Kanser hastaları,
 • Nörolojik hastalığı olan bireyler,
 • Kalp-damar hastalığına sahip kimseler,
 • Hamileler,
 • Açık yarası bulunanlar,
 • Aktif enfeksiyonu olanlar.’’

Kaplıcada Yüzerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Kafanızı suya sokmayın. Çünkü havuzda bulunan amipler burnunuzdan vücudunuza girip beyninize ulaşabilir. Bu ise amip menenjit riskini ortaya çıkarır.
 • Suda çok fazla kalmayın.
 • Çıktıktan sonra iyice kurulanın, biraz dinlenip duş alın.

Hangi Kaplıca Tercih Edilmeli?

Evet, kaplıcalarda yüzülür mü? Yüzülmez mi? Öğrendiğinize göre şimdi sıra geldi hangi kaplıcayı tercih etmeniz gerektiğine…

Ülkemizde şifalı sularıyla ünlü birçok kaplıca mevcuttur. Burada hepsini sayamasak bile sadece bir örnek vermekle yetineceğiz.

Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesinde konumlanan Gazlıgöl Termal zengin mineral içeriğiyle meşhur bir yerdir. İdeal su sıcaklığı, pH değeri, faydalı bileşenler bakımından tam bir hazine olan içeriğiyle bu su çeşitli hastalıklara iyi gelir.

Yerli-yabancı pek çok turisti misafir eden Afyon Gazlıgöl Kaplıcaları, ülkemizin termal turizminde kilit rol üstlenir. Tatil, turistik seyahat gibi amaçlarla da sıklıkla tercih edilen bu destinasyon, konforu eğlence ile bir araya getirir.

Gazlıgöl Termal Tesis bünyesinde tedavi uygulanan hastalıklardan bazıları şöyle sıralanabilir:

 • Fibromiyalji
 • Romatizmal hastalıklar,
 • Kas spazmları,
 • Kronik yorgunluk ve stres,
 • Vücut ağrıları,
 • Osteoartritte,
 • Cilt sorunları,
 • Kadın hastalıkları…

Kaplıca Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Hangi hastalık için gidecek olursanız olun, tedaviniz büyük olasılıkla en az 3 hafta sürecektir.

Zira ilk bir haftalık süre tedaviye adaptasyon sürecini kapsar. Bu süre zarfında semptomların artmaya başladığı gözlemlenebilir. Kişiler aşırı halsizlik ve bitkinlik hissedebilir.

Bundan sonraki süreçte ise kişi yavaş yavaş tedaviye alışır. Termal tesisin etkisi kendini gösterir.

Kaplıcada Su Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Kaplıcada yüzülür mü? Diye merak eden kişilerin en çok aklına takılan sorulardan diğeri, suyun kaç derecelik sıcaklığa sahip olması gerektiğidir.

Bu sıcaklık uzmanlar tarafından 36-42 arası tavsiye edilir. Yaygın olarak 36-38 derece arasındaki sular kullanılır. Sıcaklık değeri en fazla 45’i bulabilir. Bundan daha yüksek sıcaklıklar tehlikelidir.

40 derece üstü sıcaklıktaki sularda çoğu zaman, vücudu batırma şeklinde uygulamalar yapılır. Bu kadar sıcak sularda yüzme ve egzersiz gibi faaliyetler gerçekleştirilmemelidir.

Siz de güvenle yüzüp tatil yapabileceğiniz, hem de şifa bulabileceğiniz kaliteli bir kaplıca mı arıyorsunuz? Öyleyse Afyon Gazlıgöl Termal size hizmet vermeye aday!

Beslenme ve diyetetik uzmanları, profesyonel fizyoterapistler, tecrübeli personeller ve profesör doktorlardan oluşan ekibiyle bu tesis, sağlığınızı sizin kadar önemseyecektir.

Daha fazlasını mı arıyorsunuz? Villa, Otel, Apartların Resimleri İçin Tıklayınız

Afyonun en uygun ve kapsamlı gazlıgöl termal web sitesi.

Sitemiz üzerinden gazlıgöl termal villa, gazlıgöl termal apart, gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Termal Otel

Sitemiz üzerinden termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu, yarım pansiyon, tam pansiyon ve full aktiviteli otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden günlük gazlıgöl termal villa, günlük gazlıgöl termal apart, günlük gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Saatlik Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden saatlik gazlıgöl termal villa, saatlik gazlıgöl termal apart, saatlik gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Afyon gazlıgöl termal instagram sayfamızı  takip ederek güncel kampanyalar, güncel haberler, termal tatil fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close Reklamı Kapat(X)