Kan Uyuşmazlığında Erken Tespit Önemli

Kan Uyuşmazlığında Erken Tespit Önemli

Anne ile baba arasında kan uyuşmazlığı bulunuyorsa, bunun mutlaka erken bir zamanda tespit edilmesi ve gerekli tedavi yöntemleri hakkında bilgi alınması gerekir.

Kan uyuşmazlığı kadının kan grubunun Rh negatif, erkeğin kan grubunun ise Rh pozitif olması durumudur. Bu durumda çiftlerin doğacak olan bebeklerinin kan grubu negatif ya da pozitif olabilmektedir. Bebeğin kan grubunun Rh negatif olmasında herhangi bir sorun olmamakla birlikte pozitif olması durumunda kan uyuşmazlığından söz edilebilir. Bu da bazı sorunları beraberinde getirir.

Anne ve bebek arasında Rh uyumsuzluğu olduğunda belirli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Anne negatif kan grubundan bebek pozitif kan grubundan olursa gebelik döneminde ya da doğum sırasında annenin kanıyla bebeğin kanı temasta bulunabilir ve bebeğin kanında bulunan eritrositler anneye geçer. Genellikle ilk gebeliklerde annenin savunma mekanizması yabancı maddeleri algılar ve parçalamaya yönelik bir savunma mekanizması üretir. Fakat ikinci gebelikte sorun çıkabilmektedir. Eğer gerekli tedbirler alınmazsa ikinci gebelikte annenin savunma sistemi bebeğin kanında bulunan Rh pozitif hücrelerle karşı karşıya kaldığında şiddetli bir savunma başlatır. Bu durumda bebeğin hayatı tehlikede olacaktır.

Kan Uyuşmazlığında Tıbbi Müdahalenin Önemi

Eğer anne ve baba adayı arasında kan uyuşmazlığı varsa, kan uyuşmazlığında erken tespit yöntemleri tercih edilmelidir. Genellikle gebeliğin 28.haftasına kadar kan testi ile gerekli tespitler yapılır ve koruyucu bir iğne yapılır. Anne doğum yaptıktan sonra bebeğin kan grubunun Rh pozitif çıkması durumunda ilk 72 saat içerisinde anneye RHOGM adında iğne yapılmaktadır. Bu iğne anneyi daha sonra yaşayacağı gebeliklerde de koruyacak, herhangi bir sorun çıkmasını engelleyecektir.

Kan Uyuşmazlığında Bebeğin Göreceği Zararlar

Eğer anne ve babanın kan grupları arasında uyuşmazlık siz konusuysa anne hamileyken savunma sistemi bebeğin kan grubunun yabancı bir madde olarak algılayabilir. Bundan dolayı savunma sistemi bu maddeyi yok edebilmek için bazı antikorlar oluşturur. Bu antikorlarda göbek bağıyla bebeğe geçer ve bu yüzden bebekte herhangi bir sakatlık ya da kalp yetmezliği ile karşılaşılabilir. Bununla birlikte bebeğin kansızlığı artacağından vücudu ödem toplayabilir. Bebekte beyin hasarı oluşabileceği gibi ilerleyen zamanlarda kalp yetmezliğinden dolayı anne karnında bebek ölebilir. Bu yüzden erken tespit ile birlikte kan uyuşmazlığında tedavi yöntemleri hakkında doktorunuzdan destek almanız gerekir.

Anne adayları mutlaka gebelikten önce kan gruplarını bilmeli ve kan uyuşmazlığı olma durumunu göz ardı etmemelidir. Eğer kan uyuşmazlığı varsa, ilk gebelikte herhangi bir sorun yaşanmayabilir. Bu daha sonra herhangi bir sorun yaşanmayacağı anlamına gelmez. Anne ikinci gebelikten sonraki gebeliklerde çok daha büyük bir riskle karşı karşıya kalabilir. İlk gebelikte ve sonrasında koruyucu iğne yapılmamışsa kan uyuşmazlığı sorunu ile karşılaşmak kaçınılmazdır. Bu durumlarda anne her zaman tedbirli olmalı ve doktoruna danışmalıdır.

Daha fazlasını mı arıyorsunuz? Tüm detaylar ve Resimler İçin Tıklayınız

Afyonun en uygun ve kapsamlı gazlıgöl termal web sitesi.

Sitemiz üzerinden gazlıgöl termal villa, gazlıgöl termal apart, gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Termal Otel

Sitemiz üzerinden termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu, yarım pansiyon, tam pansiyon ve full aktiviteli otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden günlük gazlıgöl termal villa, günlük gazlıgöl termal apart, günlük gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Saatlik Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden saatlik gazlıgöl termal villa, saatlik gazlıgöl termal apart, saatlik gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Afyon gazlıgöl termal instagram sayfamızı  takip ederek güncel kampanyalar, güncel haberler, termal tatil fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close Reklamı Kapat(X)