İleri Yaşta Gebelik ve Doğumla İlgili İstenmeyen Durumlar

İleri Yaşta Gebelik ve Doğumla İlgili İstenmeyen Durumlar

Günümüzde kadınların geç yaşta evlenip geç yaşta anne olmasından kaynaklı ileri yaşta gebelik ve doğum ile ilgili istenmeyen durumlar yaşanabilmektedir.

Günümüzde özellikle de gelişmiş ülkelerde daha çok görülen ileri yaşta evlenme durumu kadınların eğitim seviyelerini ileriye seviyeye taşımak ve kariyer planları yapmak istemelerinden dolayı daha ileri yaşta gebelik yaşayabilmektedirler. İleri yaşta gebelik ve doğumda istenmeyen durumlar yaşanılabilmektedir. Tüp bebek teknolojisinin günümüzde çok fazla ilerlemesi ve yumurta bağışlarının yapılması gibi nedenler de ileri yaşta hamilelik ve doğum yapılmasını arttıran sebeplerden olmuştur.

İlk hamilelik ve doğumun yaşını geciktiren sebeplerin en sık görülen sebeplerden biri kadınların eğitim seviyelerini ileri kademeye geçmesini istemiş olmalarıdır. En sık görülen sebeplerden diğeri ise aile ekonomisine katkıda bulunmak için eşiyle beraber çalışıp ileri yaşlarda anne olmak istemeleridir. İleri yaş anneliğin belirli yaş grubu için geçerli olduğu kabul edilmiştir. 35 yaş ve üstü kadınların gebeliği ileri yaş anneliği olarak kabul edilmektedir. Bu durumun tıbbi açıdan kanıtlanmış bir durumu yoktur. Eski dönemlerde kabul edilen bir gelenek olmakla beraber günümüzdeki doktorların da kabul ettikleri bir durum olmuştur. 35 yaşının seçilmesinin sebebi ise 35 yaşından sonra gebelikte oluşan sorunların daha sık görülmesidir.

Düşük Tehlikesi

İleri yaşta annelikte görülen en sık durumlardan biri düşük tehlikesidir. Düşük tehlikesi gebe olan kişinin yaşı ile doğru orantılıdır. Gebenin yaşı ne kadar büyükse düşük riski de daha çok artar. 35 yaş ve üstünde görülen gebelik genç yaşta görülen gebeliğe göre dört kat daha artmış olan bir durum olmuştur. Bu durumun sebebi ise doğumsal anomalinin ileri yaşlarda daha sık görülmesidir.

Erken Doğum

İleri yaşta gebelikte en sık rastlanan durumlardan biri erken doğumdur. İleri yaş erken doğuma sebep olan en büyük etmenlerden biridir. İleri yaşta gebelik sadece erken doğuma sebep olmaz. Annenin de sağlığını etkileyen durumlara sebep olmaktadır. İleri yaşta gebelikte erken doğum riski daha erken yaştaki gebeliğe oranla 4 kat daha sık görülen bir durumdur.

Dış Gebelik

İleri yaşlarda gebelikte dış gebelik durumu çok sık rastlanan bir durumdur. Dış gebelik durumu ileri yaşlarda gebelikte, daha genç yaşlarda olan gebeliğe göre 3 kat daha sık görülen bir durumdur. Dış gebelik genellikle yaşın ilerlemesinden kaynaklı olarak tüp hareketliliğinde yavaşlama olmasından kaynaklı görülebilmektedir.

Gebelikte Kanama

İleri yaşta gebelikte istenmeyen durumlardan biri de gebelikte kanama görülmesidir. Ablasyo plasenta ve plasenta previaya bağlı olarak geç yaşta gebelite kanama çok sık görülebilmektedir. Özellikle de hipertansiyonu olan gebelerde daha da çok sık rastlanmaktadır. 40 yaş ve üstünde oluşan gebeliklerde ablasyo %3 oranla görülen bir durum olmuştur. Plasenta previa ise daha çok gebelik yaşayan ileri yaştaki gebelerde daha sık rastlanan bir durumdur. Bu durumlara bağlı olarak da ileri yaşta gebelikte kanama görülebilmektedir.

Daha fazlasını mı arıyorsunuz? Tüm detaylar ve Resimler İçin Tıklayınız

Afyonun en uygun ve kapsamlı gazlıgöl termal web sitesi.

Sitemiz üzerinden gazlıgöl termal villa, gazlıgöl termal apart, gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Termal Otel

Sitemiz üzerinden termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu, yarım pansiyon, tam pansiyon ve full aktiviteli otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden günlük gazlıgöl termal villa, günlük gazlıgöl termal apart, günlük gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Saatlik Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden saatlik gazlıgöl termal villa, saatlik gazlıgöl termal apart, saatlik gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Afyon gazlıgöl termal instagram sayfamızı  takip ederek güncel kampanyalar, güncel haberler, termal tatil fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
close Reklamı Kapat(X)