İleri Yaş Gebeliğine Dikkat!

İleri Yaş Gebeliğine Dikkat!

İleri yaşta gebelik yaşayan kadınların hem kendilerinde hem de bebekte sorunlar yaşanabilmektedir.

Günümüzde özellikle kadınların geç yaşta evlenmesi ve kariyer planlaması gibi nedenlerden dolayı ileri yaşta gebelik olabilmektedir. Bununla birlikte birçok kadın doğal yöntemlerle hamile kalamadığından dolayı yardımcı üreme teknikleriyle gebe kalmakta bu da ileri yaş gebeliğine neden olabilmektedir. Kadınlar için en ideal doğurganlık yaşı 20-30 yaş arasıdır. 35 yaş üstünde görülen gebeliklerde ileri yaş annelik söz konusu olmaktadır.

Annenin ileri yaş grubunda yer alması gibi durumlarda riskli gebeliklerle karşı karşıya kalınabilmektedir. Annenin 35 yaşından büyük olması durumunda komplikasyon riskiyle karşılaşma riski daha fazladır. Tabi yaşın daha fazla ilerlemesi durumunda bu risk artacaktır.

35 yaş tabi ki kesin bir yaş sınırı değildir. Fakat bu yaştan sonra risk giderek artmaktadır. Kadınlarda yaşın ilerlemesi gebe kalınması için herhangi bir engel taşımaz. Bir kadının otuz yaşından önce herhangi bir ayda gebe kalabilme şansı ortalama yüzde yirmiyse 40 yaşından sonra herhangi bir ayda gebe kalma şansı yüzde beş dolaylarında olacaktır. Bununla birlikte ileri yaşta düşük yapma riski de çok daha fazladır.

Kadınlar Neden İleri Yaş Gebeliğinde Sorun Yaşar?

Kadınlarda yaş ilerledikçe gebe kalma şansı düştüğü gibi gebe kalma durumunda ise düşük yapma riski artacaktır. Bununla birlikte yaş ilerledikçe kadınların yumurta kalitesi de düşer. Gebelikte ileri yaş birçok sorunu beraberinde getirebilir.

Kadınlarda yaş ilerledikçe yumurtanın döllenebilme kabiliyeti düşecek ve embryo oluşturma ihtimali de azalacaktır. Bununla birlikte rahim içinin döllenen yumurtayı tutabilme şansı azalacak muhtemelen gebelik düşükle sonuçlanacaktır. İleri yaşta myomların görülme sıklığı da artar. Fakat kadınların üremesi açısından biyolojik yaşları daha önemlidir. Örneğin 45 yaşındaki bir kadın bazıen 25 yaşındaki bir kadına göre daha çok yumurta üretir. Ya da 25 yaşındaki bir kadın erken menopoza gerekebilir. Bundan dolayı özellikle uzun zamandır çocuk bekleyen 35 yaş üzerindeki çiftlerin çocukları olmuyorsa mutlaka erken tedavi olmalıdır.

Tabi ki ileri yaş gebelik yalnızca kadınları etkileyen bir durum değildir. Erkeklerde de yaşlanmayla birlikte gebelik oluşturma düzeyinde azalma meydana gelebilmektedir. Erkeklerde yaşlanmayla birlikte testisler küçülür ve sperm hareketliliğinde de azalma yaşanabilir. Fakat tüm bunlara rağmen erkeklerin çocuk sahibi olabilmeleri için üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

İleri Yaş Gebeliğine Karar Verilmesi

İleri yaşta gebeliğe karar vermek riskli bir durum olsa da anne adayları öncelikle herhangi bir tıbbi sorun olup olmadığını araştırmalıdır. Tansiyon, şeker gibi hastalıklar gebelikte sorun yaratabildiğinden dolayı mutlaka gerekli tahliller yapılmalıdır. Gebe kalma potansiyeli değerlendirilmeli ve gerekli ölçümler yapılmalıdır. Fakat anne adayı tüm bunlara rağmen korkmamalıdır. Tecrübeli bir hekimle görüştüğünüz zaman sizin için tüm risk faktörleri değerlendirilir ve gerekli tedbirler alınır. Geç yaşta gebe kalmak riskli olsa da ülkemizde ve tüm dünyada birçok kadın geç yaşta hamile kalmaktadır.

Daha fazlasını mı arıyorsunuz? Tüm detaylar ve Resimler İçin Tıklayınız

Afyonun en uygun ve kapsamlı gazlıgöl termal web sitesi.

Sitemiz üzerinden gazlıgöl termal villa, gazlıgöl termal apart, gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Termal Otel

Sitemiz üzerinden termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu, yarım pansiyon, tam pansiyon ve full aktiviteli otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden günlük gazlıgöl termal villa, günlük gazlıgöl termal apart, günlük gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Saatlik Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden saatlik gazlıgöl termal villa, saatlik gazlıgöl termal apart, saatlik gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Afyon gazlıgöl termal instagram sayfamızı  takip ederek güncel kampanyalar, güncel haberler, termal tatil fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
close Reklamı Kapat(X)