Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırmak Güvenli mi?

Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırmak Güvenli mi?

Hamilelikte grip aşısı yaptırmak güvenli mi sıklıkla anne adaylarının aklına gelen bir konudur.  Hassasiyet gerektiren konuda vücudun tepkimelerine bakmak gerekiyor.

Hamilelere Grip Aşısı Ücretsiz Mi?

Yaptırılacak olan grip aşısı hamileler açısından birçok farklı şekilde incelenebilir.  Ücret konusu sigorta kapsamında ise ücretsiz şekilde vurdurulabilir.  Sigortada bu aşı kapsamına alınmaması durumu varsa ücretli şekilde hastane çeşitlerine göre değişen şekilde aşı için başvuru yapılabiliyor.

Hamilelik süreci demek vücudun kendi yapısının bütünüyle başka bir formda varlığını sürdürmeye başlaması olarak düşünülebilir. Kendi dengesi haricinde fizyolojik açıdan yaşanan bu süreçte bebek hastalıklara yakalanma riski taşıdığı için anne de kendisini korumaya almak istemektedir.

Yüksek ateş olduğunda, grip olan anne adayı, bebeğe zarar vermemek adına önlem için grip aşısı talep edebilir. Gereken temel önlemler haricinde griple beraber oluşan hasarı bu şekilde engellemiş olursunuz.

 • Düşük doğum kilosu
 • Gelişim geriliği
 • Erken doğum sorunlarının oluşmaması adına hastalıklara karşı aşı ile önlem almalısınız.

Hamilelikte gripten korunmak için yapılması gereken diğer önlemlere bakıldığında şöyle bir sıralama olabilir:

 • Kalabalık ortamlardan kaçınmak
 • Teması azaltıcı önlemler almak
 • Bol su tüketmek
 • Havası temiz yerlerde durmak
 • Zararlı maddelerden uzaklaşmak
 • Maskeleri tekrar kullanmamak ve kirli olanları poşetli şekilde çöpe atmak

Hamilelikte Grip Aşısı Ne Zaman Olmalı?

Öncelikle aşının yapılma amacını doğru anlamak gerekiyor. Hastalıkları geçirmek için değil, hiç bu hastalıklara yakalanmamak için grip aşısı yapılmalıdır. Hamilelikte grip olmamak için ilkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişi dönemlerinde önlem alabilirsiniz. Mart ve ekim dönemleri haricinde olacağınızda da doktor kontrolünü de ihmal etmeden süreci başlatabilirsiniz.

 • Hastalık belirtileri yaşamadan aşı olmaya önem vermelisiniz.
 • Aşı öncesi alerjilerinizi ve hastalıklarınızı söylemelisiniz.
 • Cıva içermeyen aşı konusunda bilgi talep etmelisiniz.

Hamilelikte Aşı Yan Etkileri

Hamilelikte grip aşısı yan etkileri bebeğe zarar olmaması açısından şu detaylara önem verilmelidir:

 • Hafif ateş olması normaldir ancak ilerleyen sorunlarda uzmana başvuru yapmalısınız.
 • Enjeksiyon yeri şişiyorsa uzmana başvuru yapılmalıdır.

Hamilelikte zatürre aşısı çok zorunlu kalınmadığı sürece önerilmemektedir. Risk oluşturmamakla beraber genelde bir rutin olarak düşünmemek gerekiyor.

Daha fazlasını mı arıyorsunuz? Tüm detaylar ve Resimler için Tıklayınız

Afyonun en uygun ve kapsamlı gazlıgöl termal web sitesi.

Sitemiz üzerinden gazlıgöl termal villa, gazlıgöl termal apart, gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Termal Otel

Sitemiz üzerinden termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu, yarım pansiyon, tam pansiyon ve full aktiviteli otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden günlük gazlıgöl termal villa, günlük gazlıgöl termal apart, günlük gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Saatlik Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden saatlik gazlıgöl termal villa, saatlik gazlıgöl termal apart, saatlik gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Afyon gazlıgöl termal instagram sayfamızı  takip ederek güncel kampanyalar, güncel haberler, termal tatil fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close Reklamı Kapat(X)