Gebelikte Hangi İlaçlar Kullanılabilir ?

Gebelikte İlaç Kullanımı Hamilelikte Hangi İlaçlar Güvenli 

Sağlık açısından hamilelikte kullanılan ilaçlar soruna neden olabiliyor. Sorunsuz bir doğum ve sağlıklı hamile süreci için doktor kontrolü ile kullanım yapılması önerilir.

Hamilelikte İlaçlar Bebeğe Etki Eder mi?

Anne karnında varlığını sürdürmekte olan bebek, gelişimi esnasında göbek bağından aldığı besinlerle hayatını sürdürür.  Bağdan alınan bu besinler bir nedenle alınan ilaç kaynaklı zarar nedeni de olabilir. Kontrollü bir şekilde bebeğe etki eden konularda doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanmamak gerekmektedir.

Her ilaç olmamakla beraber bazı ilaçlarda bebeğe direkt etki görülebildiği için genellemelerde istisna durumlara da bakılabilir. Çok zorunlu olmadığı sürece hamilelik döneminde ilaç kullanımı hiçbir doktor tarafından önerilmemektedir.

İlaç Dozuna Uyulmadığında Ne Olur?

Doktor tarafından onaylanan ilaçların dozuyla alakalı önlemler alınmadığında kusurlu doğum sorunlarına neden olabilir. Hamilelik sürecinde aşırı doz ilaçlar şu gibi pürüzlere neden olabilmektedir:

  • Kan damarlarında sorunlara neden olabilir.
  • Plasenta işlevinde aksamalar oluşabilir.
  • Rahim kasılmaları oluşabilir
  • Kan akışı azalabilir
  • Oksijen ve besin geçişleri engellenebilir
  • Geçişi sağlayan kısımların zarar görmesine neden olabilir.
  • Erken doğum tetikleme durumu görülebilir.

Hangi Aylarda İlaç Kullanımı Yapılmamalı?

Bebekteki beslenme duyarlılığı özellikle döllenme gerçekleşmesinin ardından gelen  3. haftada oluşmaktadır. Annenin vücuda aldığı maddelere duyarlılık  özellikle 3 aya kadar olan süre içerisinde ekstra hassasiyet gerektirmektedir.  Devam eden süreçte de hassasiyet devam edecek şekilde kontrollü hareket edilmesi gerekir. Yani etki azalacak diye bir durum da yoktur.

Hangi aylarda nasıl bir süreç takip edileceği konusunda A, B, C, D ve X ilaç kategorilerine de değinmek gerekiyor.  Doktorunuz bu konuda size bilgilendirmeyi kendi durumunuza göre yapmak durumundadır. Güvenli ilacı net şekilde bulabilmek sizin öznel durumunuza bağlıdır.

Genel olarak hamilelikte en güvenli ilaç grubu A sınıfı ilaçlardır. Kısmen olmak şartıyla B ve C grubu ilaçlar açısından da uygunluk görülebilir. D grubu ilaçlarda  eğer hayati bir tehlike varsa ancak ve diğer türlü bir ilaç da kullanımı mümkün değilse kullanım vardır. Bebeğe en çok zarar veren, en sakıncalı ilaçlar da X grubuna giren ilaçlardır.

 

Daha fazlasını mı arıyorsunuz? Tüm detaylar ve Resimler İçin Tıklayınız

Afyonun en uygun ve kapsamlı gazlıgöl termal web sitesi.

Sitemiz üzerinden gazlıgöl termal villa, gazlıgöl termal apart, gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Termal Otel

Sitemiz üzerinden termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu, yarım pansiyon, tam pansiyon ve full aktiviteli otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden günlük gazlıgöl termal villa, günlük gazlıgöl termal apart, günlük gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Saatlik Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden saatlik gazlıgöl termal villa, saatlik gazlıgöl termal apart, saatlik gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Afyon gazlıgöl termal instagram sayfamızı  takip ederek güncel kampanyalar, güncel haberler, termal tatil fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close Reklamı Kapat(X)