Gazlıgöl Tarihçesi

Gazlıgöl Tarihçesi

Gazlıgöl tarihçesi Frigyalılar devrine kadar uzanıyor. Afyon’un kuzeyinde bulunan Gazlıgöl Kaplıcası, şehir merkezine takriben 25 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

İsmini İhsaniye yakınlarındaki Gazlıgöl Beldesi’nden alan bu termal su bölgesine ulaşım son derece kolay. Demiryolu ile ulaşmayı tercih edenler Afyon-Kütahya-Eskişehir hattını kullanırken, karayolunu seçenler Afyon-İhsaniye yolunu kullanıyor.

Mineralli suyuyla şifa kaynağı olan bu yerin hamamı, kaplıcası, konforlu otelleri tatilcilerin ilgi odağı. Ülkemizin en eski maden suyu olduğu bilinen, 1868 yılından bu yana varlığını devam ettiren Kızılay Maden Suyu burada yer alıyor.

Gazlıgöl Tarihi ve Efsanesi

Gazlıgöl’ün tarihçesi birbirinden ilginç efsanelerle dilden dile aktarılarak bugüne ulaşmayı başarmış durumda. Hemen o hikâyelerden birini anlatalım:

Bir zamanlar bölgede Midas adında bir kral hüküm sürüyordu. Kralın bir türlü çocuğu olmuyordu. Evlat hasretiyle yanıp tutuşan kral, çocuk sahibi olabilmek için her yola başvurdu. Nezirler (adaklar) adadı, dilekler diledi, Tanrıya yalvardı.

Nihâyet bir gün kralın istediği gerçekleşti. Suna adında bir kızı doğdu. Murâdı sonunda oldu olmasına ama, çok geçmeden kralın sevinci kursağında kaldı. Zira kızının tüm vücudunu çıbanlar sarmaya başladı. Sulu çıbanlar kıza çok acı veriyor ve giderek dayanılmaz bir hâle geliyordu.

Kral ülkenin her tarafından yüzlerce doktor getirterek kızının derdine çare aradı. Fakat nâfile! Hangi yöntemi uyguladılarsa hiç fayda etmedi.

Bir gün kız daha fazla dayanamayarak kendini yollara vurdu. Dağ-tepe demeksizin dolaşmaya başladı. Tabii ki bu sırada, kralın görevlendirdiği gözcüler de kızı adım adım takip ediyor fakat ona hiç gözükmüyorlardı.

çaresiz şekilde oradan oraya dolaşırken çok susadı. Yeşillikler içerisinde bir su kaynağına rastladı.

Susuzluktan dili damağı kuruyan kızcağız hemen koşup sudan kana kana içti. Etrafındaki bataklığa da hiç aldırmadı. Suna daha suyu içer içmez vücudunda büyük bir huzur hissetti. Kendini birdenbire suya atıverdi. Ağrıları azaldı.

Yorgunluktan bîtap düşen genç kız suyun içinde uykuya daldı. Uyandığında gözlerine inanamadı! Çünkü ağrılarından eser yoktu, çıbanları da kurumaya başlamıştı.

Kız bu suyun yanında bir hafta kaldı ve yaralarından, çıbanlarından tamamen kurtuldu. Suya baktığında kendi aksi ile karşılaşan kız ne kadar da güzel olduğunu gördü ve sevincinden havalara uçtu.

Gözcüler kızın iyileştiğini anladılar ve yanına geldiler. Kız, yaşadıklarını onlara da bir bir anlattı. Ardından birlikte saraya döndüler.

Olanları öğrenen kral o bölgeye bir kaplıca yaptırılmasını emretti. İşte ondan beridir Gazlıgöl Kaplıcaları her gelene şifa dağıtır oldu.

Osmanlı Döneminde Gazlıgöl Tarihçesi

Burası tarih boyu önemini hiç kaybetmedi. Fatih Sultan Mehmet de Karamanoğulları seferine giderken bölgeye uğrayıp burada îmâr çalışmaları yaptırmıştır.

Bu arada 1928 itibariyle burada bir kazı yapılmış, ortalama 30 metre derinliğe sahip tahta tesisat kalıntıları bulunmuştur. Yine Bakır Çağı’ndan yâdigâr çanak-çömlek kalıntılarına da rastlanmıştır.

Gazlıgöl Kaplıca Suyunun Özellikleri

  • Hidrojen sülfür, karbondioksit, sodyum ve bikarbonat ihtiva eder.
  • Ayrıca; iyodür, klorür, nitrat, sülfat, florür, bromür içerir.
  • Tüm bunların yanı sıra; kükürtlü hidrojen, serbest karbondioksit, hidroarsenat ve hidrofosfat da barındırır.
  • Gazlıgöl Kaplıcası pH değeri 6,9 olarak belirlenmiştir.
  • Kaplıca sıcaklığı 64 derecedir.
  • Ağrılara, cilt kusurlarına, -içme suyu olarak tüketildiğinde- sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir. Ürener sistemde meydana gelen hastalıklara şifalıdır.

Niçin Gazlıgöl Kaplıcaları?

Çünkü Gazlıgöl Termal suyu faydalı bileşenler bakımından çok zengin olup insan sağlığı için hiçbir risk barındırmaz. Ülkemizin termal turizminde kilit rol üstlenen Afyon’un, kaplıca ve termal kaynak bakımından en gelişmiş bölgeleri arasında Gazlıgöl başı çeker.

Gerek yurt içinden, gerekse yurt dışından her yıl binlerce ziyaretçinin akınına uğrayan bu yer, size de unutulmaz bir tatil armağan etmeye hazır!

Daha fazlasını mı arıyorsunuz? Villa, Otel, Apartların Resimleri İçin Tıklayınız

Afyonun en uygun ve kapsamlı gazlıgöl termal web sitesi.

Sitemiz üzerinden gazlıgöl termal villa, gazlıgöl termal apart, gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Termal Otel

Sitemiz üzerinden termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu, yarım pansiyon, tam pansiyon ve full aktiviteli otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden günlük gazlıgöl termal villa, günlük gazlıgöl termal apart, günlük gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Saatlik Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden saatlik gazlıgöl termal villa, saatlik gazlıgöl termal apart, saatlik gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Afyon gazlıgöl termal instagram sayfamızı  takip ederek güncel kampanyalar, güncel haberler, termal tatil fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close Reklamı Kapat(X)