Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nasıl Anlaşılır?

Her ebeveyn çocuklarının sağlıklı olmasını ister ve bu konuda gereken özeni gösterir. Çocukların sağlıklı olduğunun önemli bir göstergesi olan büyüme ise takip edilmesi gereken önemli bir husustur.

Çocuklarda Büyüme Nasıl Olur?

Çocuklarda yetersiz büyüme nasıl anlaşılır ve nelere dikkat edilmesi gerekir konusu son derece özen ve dikkat isteyen bir konudur. Büyüme, boy ve kilonun artması olarak belirtilen, anne karnında başlayan ve erişkin döneme kadar süren eylemdir.

Çocukların doğduğu andan itibaren ilk bir yıl çok önemlidir. Çünkü büyümenin en hızlı olduğu zaman bu ilk bir yıldır. Bir yıldan sonra büyüme hızı yavaşlamaktadır. Her çocuğun büyümesi ve gelişimi elbette farklıdır. Fakat bazı istatistiksel rakamlar mevcuttur ve bu rakamlar büyük önem arz etmektedir.

Çocuklarda Büyüme Yetersizliği

Çocuklarda büyüme yetersizliği durumunu anlamak için öncelikle büyüme eğrisini takip etmek gerekmektedir. Büyümenin normal değerlerde olup olmadığını gösteren eğrilere büyüme eğrisi (persentil eğrisi) adı verilmektedir. Çocuğun aynı yaşta ve aynı cinsiyette olan diğer çocuklar ile boy ve kilo karşılaştırılması büyüme eğrisi ile yapılabilmektedir.

Çocuğun büyüme değeri, büyüme eğrisinde bulunan değerin yüzde on değerinde ise büyüme yetersizliğinden söz edilebilir. Yani aynı yaşta ve cinsiyette olan diğer çocuklara nazaran yetersiz bir büyümedir.

Büyüme eğrisinde aşağı doğru olan eğilim, her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmez. Yani bazen normal kabul edilir. Baz alınması gereken değer yüzde ondur.

Çocuklarda Yetersiz Büyümeye Neden Olan Etkenler  

Çocuklarda yetersiz büyümeye neden olan bazı etkenler vardır. Bu etkenlerden ilki yetersiz beslenmedir. Yetersiz veya sağlıksız beslenen bir çocuğun büyümesinin olumlu yönde olması beklenemez. Yani bir çocuk tek yönlü ve sağlıksız bir şekilde değil, yeterli protein, kalsiyum ve sağlıklı karbonhidrat dağılımı ile beslenmelidir.

Bir diğer etken ise kronik rahatsızlıklardır. Doğuştan gelen veya sonradan olan kronik hastalıklar tedavi edilmelidir. Aksi takdirde büyümeyi olumsuz etkileyebilir. Ayrıca büyüme hormonunun eksik olup olmadığı da araştırılmalıdır.

Çocuklarda yetersiz büyüme tedavisi için sorunun kaynağı bulunmalı ve bu doğrultuda bir tedavi yöntemi izlenmelidir.

Daha fazlasını mı arıyorsunuz? Tüm detaylar ve Resimler İçin Tıklayınız

Afyonun en uygun ve kapsamlı gazlıgöl termal web sitesi.

Sitemiz üzerinden gazlıgöl termal villa, gazlıgöl termal apart, gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Termal Otel

Sitemiz üzerinden termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu, yarım pansiyon, tam pansiyon ve full aktiviteli otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden günlük gazlıgöl termal villa, günlük gazlıgöl termal apart, günlük gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Saatlik Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden saatlik gazlıgöl termal villa, saatlik gazlıgöl termal apart, saatlik gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Afyon gazlıgöl termal instagram sayfamızı  takip ederek güncel kampanyalar, güncel haberler, termal tatil fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close Reklamı Kapat(X)