Çocuklarda Kekemelik Neden Olur, Nasıl Geçer?

Çocuklarda Kekemelik Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kişilerin kendini ifade etmesi son derece önemlidir. Bu ifade edişin ise anlaşılır ve akıcı olması istenir. Bu durumun başlangıcı çocukluktur ve bazen çocukluk döneminde kekemelik nedeniyle akıcı ve anlaşılır bir konuşma olmayabilir.

Kekemelik Nedir?

Kekemelik nedir sorusu özellikle ebeveynlerin üzerinde durması gereken bir konudur. Kekemelik, çocuklukta başlayan ve yetişkinlikte devam edebilen, konuşma akışını sekteye uğratan bir konuşma bozukluğu olarak tanımlanabilir.

Çocukluk dönemi için geçici bir kekemelikten bahsedilebilir. Uzmanlara göre bunun esas sebebi, çocuklarda düşünme hızının konuşma hızından daha fazla olmasıdır. Yani düşünceler hızlı olduğu için konuşma geri kalabilir ve bu da kekemeliğe neden olabilir. Bu gibi durumlarda ebeveynler çocuklara kesinlikle baskı uygulamamalıdır.

Çocuklarda Kekemelik Neden Olur?

Çocuklarda kekemelik neden olur sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Daha önce de belirtildiği gibi düşünme hızının konuşma hızının önüne geçmesi buna bir sebep olabilirken, çocukların yaşamış olduğu stres ve korku da buna sebep olabilir.

Baskı ve stres altında bulunan bir çocukta kekemelik görebilir. Bu yüzden çocuklar daha pozitif bir ortamda ve baskı altında olmadan yaşamalıdırlar.

Kekemeliğe neden olan bir diğer önemli sebep çocukların yaşamış olduğu travmalardır. Ölüm, deprem anı gibi ani duygu değişimleri yaşanmasına neden olan olaylar çocuklarda kekemeliğe sebep olabilir.

Genetik ise bir diğer kekemeliğe neden olan sebeptir. Aileden birinde kekemelik varsa çocukta da kekemelik görülme riski 3 kat artmaktadır. Ayrıca öfke, utanma gibi duygularda kekemeliğe neden olabilmektedir.

Çocuklarda Kekemelik Nasıl Geçer?

Çocuklarda kekemelik nasıl geçer ve nelere dikkat edilmelidir? Çocuklarda kekemelik her zaman tedavi gerektirmez. Geçici kekemelikler kendiliğinden geçmektedir. Fakat tedavi gerektiren durumlarda mevcuttur.

Kendini iyi ifade edemeyen çocuklar, okul hayatında hem derslerinden geri kalabilir hem de arkadaşlarından olumsuz tepkiler alabilir. Bu da kişisel gelişimini son derece olumsuz yönde etkiler.

Kekemelik tedavisi için öncelikle konuşma terapisi ve egzersizler uygulanabilir. Konuşma terapisi ile hem kekemelikten kurtulmak hem de özgüven kazanmak mümkündür. Çocuğun sosyal aktivitelere katılması, dış çevreden soyutlanmaması çok önemlidir.

Daha fazlasını mı arıyorsunuz? Tüm detaylar ve Resimler İçin Tıklayınız

Afyonun en uygun ve kapsamlı gazlıgöl termal web sitesi.

Sitemiz üzerinden gazlıgöl termal villa, gazlıgöl termal apart, gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Termal Otel

Sitemiz üzerinden termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu, yarım pansiyon, tam pansiyon ve full aktiviteli otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden günlük gazlıgöl termal villa, günlük gazlıgöl termal apart, günlük gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Saatlik Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden saatlik gazlıgöl termal villa, saatlik gazlıgöl termal apart, saatlik gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Afyon gazlıgöl termal instagram sayfamızı  takip ederek güncel kampanyalar, güncel haberler, termal tatil fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close Reklamı Kapat(X)