Afyon Kalesi ve Tarihi

Afyon Kalesi ve Tarihi

Afyon Kalesi ve tarihi ile ilgili detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa doğru yerdesiniz. Yakın zamanda ülkemizin bu güzîde şehrine yolculuk etmeyi planlıyorsanız, seyahat planınızda muhakkak Afyon Kalesi yer almalı.

Şehrin köklü tarihine ışık tutan bu kale, ihtişamlı yapısı ve muazzam manzarasıyla sizi kendine hayran bırakacak! Öyleyse şimdiden keyifli ziyaretler!

Afyon Kalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Afyonkarahisar’ın merkezinde yer alan bu kale, yerden 226 metre yükseklikte konumlanıyor. Volkanik bir kayanın üzerine inşa edilmiş olan bu tarihi kale görkemli duruşu ve şehre hâkim konumuyla beğeni topluyor.

Kalenin zirvesinde ise çeşitli tapınma yerleri bulunuyor. Söz konusu mâbedlerin Tanrıça Kybele’ye adandığı biliniyor. Öte yandan kale, 4 tane sarnıca da ev sahipliği yapıyor.

Afyon Kalesi Tarihi

Kaynaklara göre Afyon Kalesi tarihçesi Mîlat’tan Önce 1350’lere kadar uzanıyor. O dönemlerde ‘Hapanuva’ adıyla bilinen kale, Hitit İmparatorlarından II. Murşil’in zamanında yapılmış.

Burası başlangıçta müstahkem mevkii olarak kullanılmış. Arzava seferinde güvenlik ve konaklama amacıyla kendisinden yararlanılan Afyon Kalesi, Bizanslılar ve Selçuklular devrinde de çeşitli çarpışmalara sahne olmuş.

Alaaddin Keykubad (Selçuklu Sultanı), bu kalenin tamir edilmesini emretmiş. Onun talimatıyla kalenin onarımını dönemin mimar ve kale dizdârı Ulumar Bedrettin Gevhertaş üstlenmiş.

1235 yılı itibariyle de kaleye küçük bir saray ve mescid eklenmiş. II. Selim burayı; kuleler, sarnıçlar ve burçlar ile genişletmiş.

1573 senesinde yine bir restorasyondan geçirilen Afyon Kalesi özellikleri, manzarası ve heybetiyle bugüne ulaşmayı başarmış.

Afyon Kalesi Efsanesi

Böyle köklü bir geçmişe ve stratejik bir öneme sahip olan yapının efsanelere konu olmaması düşünülemez. Afyon Kalesi hikâyesi olarak anlatılan farklı şeyler olsa da biz, en meşhur efsaneyi kısaca aktarmak istiyoruz:

Rivâyete göre, Osmanlı Afyon Kalesi’ni ele geçirmek için savaştığı sırada Çavuş Dede olarak bilinen velî bir zât da oradadır. Bir ara, Bizans komutanı savunma düzenine geçer ve kale âniden kapatılıp kuşatılır.

İçeri giremeyen Türk birliği susuzluk ile karşı karşıyadır. Etrafta su aramaya başlarlar fakat nâfile… Bir damla su bulamazlar.

Bunun üzerine Çavuşbaşı lâkaplı o mübârek zât devreye girer. Yanına birkaç kişi alıp Yağdan Kayalıkları’na doğru yol alır.

Buraya gelince evvelâ bir süre duâ eder… Sonra da kılıcını kayalığa kuvvetli bir şekilde vurur.

Çevredekiler gözlerine inanamaz! Yarıktan bir anda şifâlı su fışkırmaya başlamıştır.

Böylece ordu susuzluk derdinden kurtulmuş ve yeniden kaleye saldırıp, Cuma günü kaleyi almaya muvaffak olmuşlardır. Mücadele esnasında şehâdet şerbetini içenlerden biri Çavuşbaşı’dır.

Denilir ki, günümüzde Afyon’un Çavuşbaşı Mahallesi’nde bulunan Olucak suyu işte o Allah dostunun kerâmeti ile akmaya devam eder. Lezzetli bir membâ suyu olarak kullanılan Olucak Çeşmesi’nin karşısında, Çavuş Dede’nin mezarı vardır.

Bir dileği olan insanlar onun kabrine gelerek, bu velînin hürmetine Allah’a duâ eder. Bu sayede hâcetini o zâtı vesîle ederek Allah’tan ister…

Afyon Kalesi’nde Neler Var?

Kalenin içi de, tıpkı dışı gibi, geçmişin izleriyle dolu. Frigler başta olmak üzere birçok medeniyetten yâdigâr kalan eserlere, kültür yansımalarına burada tanık olmanız mümkün.

Yukarıda bahsettiğimiz sarnıçları ve tapınma yerlerini görmek için kalenin zirvesine çıkmanız gerekiyor.

Afyon Kalesi Kaç Basamak?

Buraya 625 basamak ile çıkılabiliyor. Epey yorulacağınız kesin fakat buna değeceğinden emin olabilirsiniz.

Afyon Kalesi Nerede?

Kentsel sit alanı içinde bulunan Afyonkarahisar Kalesi, Ulu Cami’nin tam karşısında yer alıyor.

Hazır Afyon’a gelmişken, şifalı kaplıcalarına uğramadan dönmek olur mu? Tabii ki hayır!

Öyleyse, Gazlıgöl Termal ile bedenen ve rûhen arınmanın keyfini yaşayabilir, Afyon Kalesi ziyaretinizi kaplıcaların şifalı suyu ile taçlandırabilirsiniz.

Daha fazlasını mı arıyorsunuz?

Afyonun en uygun ve kapsamlı gazlıgöl termal web sitesi.

Sitemiz üzerinden gazlıgöl termal villa, gazlıgöl termal apart, gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Termal Otel

Sitemiz üzerinden termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu, yarım pansiyon, tam pansiyon ve full aktiviteli otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden günlük gazlıgöl termal villa, günlük gazlıgöl termal apart, günlük gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Saatlik Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden saatlik gazlıgöl termal villa, saatlik gazlıgöl termal apart, saatlik gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Afyon gazlıgöl termal instagram sayfamızı  takip ederek güncel kampanyalar, güncel haberler, termal tatil fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
close Reklamı Kapat(X)