Afyon Gazlıgöl’de Gezilecek Yerler

Afyon Gazlıgöl’de Gezilecek Yerler

Afyon Gazlıgöl’de gezilecek yerler listesi birçok tarihi ve doğal güzelliği içine alıyor. Şifalı suların membâi olan bu bölge, gezilecek yerleriyle de misafirlerinde kültürel izler bırakıyor.

Öyleyse gelin, Afyon’un incisi Gazlıgöl’ü keşfe çıkalım…

Afyon Gazlıgöl Gezilecek Yerler Listesi 2022

Ülkemizin kaplıca ve termal su bakımından en zengin yerlerinin başında Afyon geliyor. Öte yandan bu şehir; anıtlardan eski mezarlara, tarihi camilerden antik kentlere kadar birçok esere ev sahipliği yapıyor.

Kutsal alanların mistik atmosferini doğal güzelliklerin huzur dolu harmonisiyle birleştiren Afyon, gezilecek yerler açısından tam bir hazine!

Durum böyleyken, Afyon Gazlıgöl de şehrin bu çeşitliliğinden nasibini alıyor. Tabii ki burada ziyaret edilmesi gereken en önemli yer Gazlıgöl Kaplıcaları.

Yerli ve yabancı turistlerin ilk duraklarından biri olan Gazlıgöl’de bakalım bizi neler bekliyor?

Bu soruyu Gazlıgöl ve çevresindeki (İhsaniye Kasabası’ndaki) gezilecek yerleri sıralayarak yanıtlayacağız:

1.   Maltaş Açık Hava Tapınağı

Bu ören yerinde öne çıkan dört tapınak mevcut:

 • Tanrıça Kibele’ye adanan açıkhava tapınağı,
 • Kapıkaya 1 ve 2,
 • Ayrıca Bizans ve Roma dönemlerine ait kaya yerleşimleri de burada.
 • Kiliselerin ve mezar odalarının da bulunduğu bu yer, tarih meraklılarının fazlasıyla ilgisini çekiyor.

2.   İhsaniye Peri Bacaları

İsmi hep Kapadokya ile anılan peri bacaları ülkemizin her yerine dağılmış durumda. Afyon’un İhsaniye beldesi de peri bacalarına çokça rastlayacağınız bir destinasyon.

Şapkalı görünümüyle ilgi uyandıran bu doğal oluşumlar, özellikle Döğer kasabası ve çevresinde yoğunlaşıyor. Ayrıca Kıyır köyünün peribacaları da son derece ünlü. Tabii ki şapkasız peri bacalarını da gözlemlemeniz mümkün.

Gezilecek yerler Gazlıgöl için söz konusu ise, peri bacalarını görebileceğiniz destinasyonları bunlarla sınırlayamayız. Onları izlemek için şuraları da tercih edebilirsiniz:

 • Demirli Köyü,
 • Göynüş vadisi,
 • Ayazini Kasabası,
 • Bayramliler Köyü,
 • Döğer Kasabası,
 • Asar Kasabası,
 • Döğer Kale.

3.   Emre Gölü

Tarihi Frig Vadisi’nde konumlanan bu göl, Afyonkarahisar’daki doğal göllerin en küçüğü. Tatlı su gölü olan Emre Gölü’nün yüzölçümü ise ortalama 5 kilometrekare.

Bayramaliler köyü ile Döğer kasabası arasında bulunan gölün bir de sosyal tesisi var.

2018 yılı itibariyle faaliyete geçirilmiş olan bu sosyal tesis güzel bir yeme-içme ve dinlenme yeri.

Gölün üzerinde tur atabilir, Frig kaya anıtlarını izleyebilir ve bölgeyi ATV ya da bisiklet turlarıyla keşfe çıkabilirsiniz. Tabii ki göl manzarasına karşı bir şeyler yeyip içmek de çok güzel olur.

Göle yakın yerlerde ufak büfeler var. Bu bölge fazla turist ağırlamıyor. Sessiz-sakin bir yerde kafasını dinlemek isteyenler için ideal bir mekân. Buradayken bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın!

4.   Frig Vadisi

Günümüze parça hâlinde ulaşmış, sağlam yapısını koruyamamış olmasına rağmen görülmeye değer. Anıtın önünde bir yılan kabartmasına rastlıyoruz. Dış tarafında ise bir aslana ait kafa ve ayak kabartmaları bulunuyor.

5.   Ayazini Kaya Kilisesi

Burası İhsaniye Kasabası’nın hemen girişinde. Tüflü kayalara oyularak meydana getirilen bu kilisenin kubbeleri ve apsisi kaya yüzeyine dış cephe olarak oyulmuş durumda.

Ayrıca bunların etrafına bitişik kaya odaları mevcut. Tarihi ise 1000’li yıllara dayandırılıyor.

Bu arada Afyon’un çevre yerleşimlerinde başka kiliseler de ön plana çıkıyor. Gelmişken onları da görmenizi öneririz.

 • Böcü İnleri Kilisesi,
 • Eğerli Kaya Kilisesi,
 • Memeç Kaya Kilisesi,
 • Ağın Kaya Kilisesi onlardan bazıları.

Ayrıca yolunuz buraya düşerse; Üçler Kayası, Göynüş Kalesi, Yılantaş gibi yerlere de uğramayı ihmâl etmeyin.

Afyon Gazlıgöl’de gezilecek yerler ve şifalı kaplıcalar sizi bekliyor! Şimdiden keyifli tatiller!

Daha fazlasını mı arıyorsunuz? Villa, Otel, Apartların Resimleri İçin Tıklayınız

Afyonun en uygun ve kapsamlı gazlıgöl termal web sitesi.

Sitemiz üzerinden gazlıgöl termal villa, gazlıgöl termal apart, gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Termal Otel

Sitemiz üzerinden termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu, yarım pansiyon, tam pansiyon ve full aktiviteli otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden günlük gazlıgöl termal villa, günlük gazlıgöl termal apart, günlük gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Saatlik Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden saatlik gazlıgöl termal villa, saatlik gazlıgöl termal apart, saatlik gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Afyon gazlıgöl termal instagram sayfamızı  takip ederek güncel kampanyalar, güncel haberler, termal tatil fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close Reklamı Kapat(X)