8 Adımda Sağlıklı ve Konforlu Bir Gebelik

8 Adımda Sağlıklı ve Konforlu Bir Gebelik İçin!

Anne adayları gebelik dönemlerini sağlıklı ve konforlu bir şekilde atlatmak için mutlaka önerileri dikkate almalıdır.

Konforlu ve sağlıklı bir gebelik süreci her anne adayının hayalidir. Maalesef bazı kadınlar bu süreci çok zorlu geçirebilirken bazıları daha konforlu bir şekilde geçirebilmektedir. Daha sağlıklı bir süreç için mutlaka bazı önerilere dikkat etmeniz gerekir. Yaşam tarzınızda gideceğiniz bazı değişiklikler bununla birlikte yeterli düzeyde fiziksel aktivite gebelik döneminde oldukça önemlidir.

  1. Kilo Alımınıza Dikkat Edin

Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri kuşkusuz kilo kontrolüdür. Eğer gebe kalmadan önce normal bir kiloya sahipseniz, gebelik süreci içerisinde ortalama 9-13 kilo arasında kilo almanız normal kabul edilmektedir. Aşırı kilolu anne adayları ise en fazla 9 kilo alabilirler. Bu dönemde çok fazla kilo almamaya dikkat etmeli, doktorunuzun size önerdiği beslenme programını takip etmelisiniz.

  1. Düzenli Egzersiz Yapılmalı

Gebelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler arasında kuşkusuz yeterli düzeyde egzersiz yapmak gelir. Anne adayları, diyabet veya fıtık gibi rahatsızlıklarla karşılaşmak istemiyorlarsa mutlaka düzenli olarak egzersiz yapmalıdır. Bu dönemde çok yorucu olmayan ve yarım saati geçmeyen egzersizler yapmanızda hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Doğum sürecini daha rahat geçirmek için mutlaka haftada en az 5 gün egzersiz yapmalısınız. Bununla birlikte bu dönemde yorucu egzersizlerden kaçınılmalı ve uzun süre ayakta kalınmamalıdır. Aynı zamanda esneme hareketleri yapmanız faydalı olacaktır.

  1. Bulantıyı Önleyici Yemekler Yemelisiniz

Gebelik döneminde bulantı birçok anne adayını en çok zorlayan etmenlerin başında gelir. Kokulara karşı aşırı hassasiyet ve kusma sorunlarıyla neredeyse 3 ay uğraşılmaktadır. Bulantınızı önlemek için sabah kalkar kalkmaz tuzlu bir kraker yiyebilirsiniz. Aynı zamanda çay ve kahve tüketiminizi minimum seviyesine indirebilirsiniz.

  1. Uzun Süre Hareketsiz Kalınmamalıdır

Anne adayları bu süreçte uzun süre hareketsiz kalmamalıdır. Kan dolaşımının hızlanması için sık sık hareket edilmeli ve uzun yolculuklara çıkılmamalıdır. Uzun yolculuklarda ise en az 2 saatte bir mutlaka mola verilerek hareket sağlanmalıdır.

  1. İlaç Kullanımı Doktor Önerisi İle Olmalıdır

Her dönemde olduğu gibi gebelik döneminde anne adayları kontrolsüz olarak ilaç almamalıdır. Bilinçsizce tüketilen ilaçlar gerek anne üzerinde gerek bebek üzerinde kalıcı hasarlar bırakabilir. İlaç kullanımı yalnızca doktor önerisi ile olabilir.

  1. Sigara Kullanılmamalıdır

Gebe kadınların dikkat etmesi gereken hususlardan biri sigara içmemek ve pasif içicilikten uzak durmaktır. Gebelikte sigara kullanmak bebeğin gelişimini doğrudan etkilemekte ve fiziksel bozukluklara neden olabilmektedir. Bundan dolayı anne adayları zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıdır.

  1. Mide Yanmasına Karşı Önlem Alınmalıdır

Gebeler özellikle bebeğin hızla büyümesinden sonra mide yanması ve mide ağrıması gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu duruma karşı diyet önerileri dikkate alınabilir.

  1. Lifli Gıdalar Tüketilmelidir

Gebelik sürecinde bağırsak hareketleri yavaşlar. Bundan dolayı kabızlık ve hemoroid gibi sorunlarla karşılaşılması doğaldır. Bu tip sorunlara önlem olarak mutlaka sıvı alımına dikkat edilmeli ve lifli gıdalar yenilmelidir. Hamile annelerin en çok dikkat etmesi gereken hususların başında kuşkusuz beslenme önerileri vardır.

Daha fazlasını mı arıyorsunuz? Tüm detaylar ve Resimler İçin Tıklayınız

Afyonun en uygun ve kapsamlı gazlıgöl termal web sitesi.

Sitemiz üzerinden gazlıgöl termal villa, gazlıgöl termal apart, gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Termal Otel

Sitemiz üzerinden termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu, yarım pansiyon, tam pansiyon ve full aktiviteli otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden günlük gazlıgöl termal villa, günlük gazlıgöl termal apart, günlük gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Saatlik Kiralık Termal Villa

Sitemiz üzerinden saatlik gazlıgöl termal villa, saatlik gazlıgöl termal apart, saatlik gazlıgöl termal oteller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, günlük havuzlu termal villalara, apartlara, otellere rezervasyon yapabilirsiniz.

Afyon gazlıgöl termal instagram sayfamızı  takip ederek güncel kampanyalar, güncel haberler, termal tatil fırsatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close Reklamı Kapat(X)